Jaki rozwój osobisty jest najlepszy?

Cum sociis natoque penatibus et
30/10/2017
Praesent sit amet turpis curabitur lorem
30/11/2017

Rozwój osobisty to modna sprawa. Na rynku dostępna jest cała masa szkoleń, warsztatów, książek, kursów, webinarów i porad. Czasami może być nam ciężko się w tym odnaleźć. Jak zatem wybrać swoją ścieżkę, aby rozwój przekładał się na naszą codzienność, a nie był jedynie częścią codzienności, która do niczego nie prowadzi?

Najlepszy rozwój osobisty to Twój własny

Nie ma jednej ścieżki rozwoju. Ktokolwiek mówi Ci, że jest, najprawdopodobniej po prostu tylko jedną zna. I być może dla tej osoby jest to właśnie TA ścieżka. Pytanie tylko, czy spełni ona swoje zadanie u Ciebie?
Pomimo tego, że życiowo jestem wielkim zwolennikiem esencjalizmu i prostoty, dla rozwoju osobistego robię jednak wyjątek. Jak miałabym wiedzieć, czy coś działa nie próbując tej metody? W rozwoju osobistym wierzę we wszechstronność. W to, że im więcej metod stosujesz, tym łatwiej idziesz do przodu. Sa jednak dwa warunki- nie wszystko na raz oraz mądra selekcja.

Zasada “nie wszystko na raz” powoduje, że jesteśmy w stanie wykorzystać w pełni dane narzędzie, aby upewnić się, czy jest ono dla nas wspierające. Przykładowo w sytuacji kryzysowej w związku udając się na coaching, szkolenie z asertywności i terapię grupową równocześnie, będzie nam trudno ocenić efekty tych narzędzi. Jeśli w przyszłości ponownie znajdziemy się w trudnej dla nas sytuacji całkiem możliwe, że znów nie będziemy wiedzieć, co robić. Każdy z tych elementów wspierał jakoś nasz rozwój, trudno jednak powiedzieć, co miało największy wpływ. Dodatkowo czasem jednak taka mieszanka może powodować, że nie korzystamy z całego potencjału danej metody, ponieważ “rozpraszamy” się z powodu pozostałych. Zatem przyjmijmy strategię- wybieram narzędzie, które przeczuwam, że będzie dla mnie na dany moment najlepsze i staram się z niego zaczerpnąć jak najwięcej.

Drugim warunkiem jest mądra selekcja. To, że koleżanka z pracy bierze udział w warsztatach Movement Medicine i wspaniale się z tym czuje, nie musi oznaczać, że Ty poczujesz się tak samo.

Super jest tego spróbować i zobaczyć co się w Tobie dzieje. I jeśli dzieje się coś takiego, co sprawia, że chcesz iść dalej, zrób to. Jeśli jednak okaże się, że nie czujesz nic szczególnego, lub nawet odczuwasz, że ten rodzaj pracy w danych momencie nie jest dla Ciebie, nie brnij w to tylko dlatego, że “to bardzo skuteczna metoda”, lub “wszyscy to robią”. Moda minie, a Ty będziesz w podobnym miejscu. No, może trochę bardziej sfrustrowany, niż przedtem, z dodatkowym przekonaniem, że “ten cały rozwój osobisty nie działa”. Nie brzmi za ciekawie, co?

Skąd wiedzieć, co jest dla mnie dobre?

Jesteś osobą czującą i rozumująca. To wielki przywilej. Najczęściej jednak odwołujemy się do naszego racjonalnego umysłu, szczególnie podejmując decyzje. To przecież rozsądne. W rozwoju osobistym niestety nie działa. Jak i w wielu innych przypadkach. Twój rozwój dotyczy Ciebie i tylko Ciebie. Nie ma tu żadnych innych reguł, poza tą, którą jesteś Ty. Więc to Ty musisz czuć i sprawdzać, co działa, a co nie.

Najmodniejsze szkolenie z bycia człowiekiem sukcesu nie pomoże, jeśli to, czego prawdziwie potrzebujesz to medytacja. I odwrotnie. Dlatego zamiast poddawać się panującym trendom, lub iść ścieżką znajomych, zapytać się siebie najzwyczajniej na świecie: Czego teraz potrzebuję? Co jest dla mnie ważne, na teraz? A potem tego spróbuj i zobacz, czy faktycznie tak jest. Miej odwagę zmieniać ścieżkę, bo nawet jeśli przez wiele lat coś było skuteczne, Ty się zmieniasz, a zatem zmieniają się Twoje potrzeby.

Rozwijaj się zatem po swojemu- oto najlepszy model 🙂

Trzymam kciuki, wojowniku!

WW

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *