Szkolenia z końmi

Najbardziej transformującym doświadczeniem rozwojowym są dla mnie warsztaty w nurcie Horse Assisted Education


Dosyć długo zastanawiałam się nad tym, jak opisać doświadczenie, które dzieje się podczas tego rodzaju warsztatów. Nie jest to łatwe zadanie, ale postaram się jak najlepiej przybliżyć to, co odbywa się podczas takiej pracy i jakie są jej rezultaty.

Przed warsztatem dobieramy wspólnie cel, pod który dopasowane zostaną doświadczenia wykonywane w jego trakcie. Towarzyszem tych doświadczeń jest koń-trener, który jest swego rodzaju bodźcem rozwojowym.

Koń, przez wzgląd na to, że komunikuje się tylko niewerbalnie i dodatkowo odbiera bardzo dużo sygnałów, które w codziennym zabieganiu zdarza nam się ignorować, daje szansę przyjrzeć się nam samym dużo głębiej i intensywniej, niż inne warsztaty.

Doświadczenia, które mają miejsce podczas warsztatu to „zadania”, które mamy do wykonania w towarzystwie konia. Mogą one polegać na praktykowaniu komunikacji, przywództwa, empatii i innych umiejętności. Po doświadczeniu mamy moment na to, aby, jeśli uczestnik odczuwa taką potrzebę, doprecyzować to, czego właśnie doświadczyliśmy. Doświadczenia te mogą odbywać się indywidualnie lub w grupie.Warsztaty w nurcie edukacji poprzez kontakt z końmi to angażujący i inspirujący sposób szkolenia liderów, budowania mądrych i empatycznych zespołów oraz rozwijania umiejętności otwartej i wspierającej komunikacji w firmie.


 
 
 
 
 
 
 

Dlaczego konie?

To, co składa się na naszą komunikację to więcej niż słowa. Wspaniale obrazuje to ta grafika:

Człowiek jest całością i, czy w pracy czy w domu, ta właśnie „całość” komunikuje się, działa, odczuwa i reaguje. Bardzo często szkolenia dla firm mają formę szlifowania różnych umiejętności, nie dochodząc tak naprawdę do sedna tego, dlaczego zachowujemy się w określony sposób- co to powoduje i jak wobec tego z tym pracować. W pracy trenerskiej i własnych szkoleniach przeszłam przez różne etapy- od szkoleń „twardych” mających na celu pokazanie jak wykonywać poszczególne etapy pracy, po takie dotykające bardzo subtelnej sfery jaką są emocje. Od klasycznej trenerki po nieszablonowe tematy takie jak NLP, czy zaawansowana hipnoza. Dlatego wiem, że zmiana zachodzi w naszej podświadomości poprzez świadome działania. Konie pomagają szybko integrować doświadczenie, ponieważ duża jego część odbywa się bez potrzeby „przegadania” go i rozłożenia na czynniki pierwsze. Wiąże się to z tym, że podczas doświadczeń pracujemy jednocześnie na wielu warstwach i poprzez świadome działania, dzięki uczestnictwu konia, odkrywamy jakie podświadome procesy rządzą naszymi zachowania w poszczególnych tematach. Dzięki temu rozumiemy siebie samych lepiej i jesteśmy w stanie podjąć skuteczne kroki w kierunku zmiany, jeśli taką podejmiemy decyzję. A czasem wystarczy po prostu lepiej zrozumieć siebie i innych, żeby elementy, które dotychczas były trudne i męczące, stały się łatwiejsze i prowadziły do porozumienia, zamiast burzenia. Na ten moment uważam konie za najlepszy sposób integrowania umysłu świadomego i podświadomego, aby zwiększać swoją świadomość i skuteczność.

Przykładowe tematy warsztatów z udziałem koni:

Czytaj więcej: